|
Linux-bilux 27.
szigorúan kezdőknek ajánlva © Mottó: "A szeg beveréséhez nem kell tudni miből van a kalapács" |
LINUX SUSE 10. Desctop |
||
KYUM- mint a YAST a SUSE Linuxban csomagok telepítéséhez Angol nyelvű
A CLAMAV vírusirtó első indításkor
A beállítási felület
Vírusirtás közben
|
A Fedora telepítésénél meglévő Internet kapcsolatnak kell rendelkezésre állnia. Ez lehet Ruter vagy más hálózati kapcsolat. A Fedora nem rendelkezik tárcsázóval, vagyis DSL modem mögül nem fog tudni kapcsolatot létrehozni a szerverrel, ha nincs előre definiált adatokkal meglévő kapcsolatunk ! Ilyen esetben az EXTRAS csomag csoportot ne jelöljük be a telepítésnél, mert ehhez a program kapcsolódást keres, ami nem áll rendelkezésre és igen hosszú idő míg erre a program rájön. A későbbiekben sem fogunk tudni kapcsolódni az Internethez mert nincs felhasználó kezelő felület, ami nélkül nem tudunk kapcsolódni, így sem fejleszteni, sem új programot telepíteni nem fogunk, csak amiket a telepítéskor feltelepítünk, azokat tudjuk használni. Megoldás; Ruter használata. /5-10 ezer forintos beruházás/ Válaszunk másik Linux Disztribúciót. A FEDORA telepítése
Ehhez természetesen rendelkezésre álló hálózati (internet) kapcsolat kell, ha nem Router-en /útválasztó/ keresztül csatlakozunk a hálózatra, ami előre konfigurált beállításokkal lehetővé teszi a csatlakozást, akkor a hálózatot magunknak kell konfigurálni és csatlakozni az Internethez. A hálózat konfigurálását az előző oldalakon ismertettük. A Fedora és a Suse Linux ebben sem tér el különösebben, csupán a kezelő felület máshogy néz ki.
Szoftverek hozzáadása:
Itt találhatunk játékot kicsiknek és egyéb ismertetőket.(TuxPaint, stb.)
Felül három fület találunk a csomagkezelőben: ? Browse : Itt válogathatunk a csomagok és tartalmuk között ? Kijelölhető, hogy a felsorolásban minden program, csak a telepített, vagy csak a még telepíthető programok legyenek kilistázva. ? Search : Itt kereshetünk rá példaként egy általunk ismert programra, melyet nem találunk a felsorolt könyvtárakban a Browse fülön. Beírható a típus is, például ; game - kilistázza az összes játékot, illetve játékcsomagot. / igen sok van / Ebből feltétlen felhívnám a figyelmet a következő nagyon jó játékra; "Educational suite GCompris" 10 éves kortól minden gyerek talál benne magának szórakozást, a sakk program a felnőtteket is próbára teszi. Gyermekünk készíthet vele rajzokat, mozgóképet, és még további 10 féle játékkal szórakozhat. ? List : Itt megnézhetjük az általunk már telepített és a szerveren rendelkezésre álló program listát, és választhatunk akaratunk szerint. Ajánlott programok: ? Amarok / mp3, ogg, wav és xmms hang lejátszása, streaming/ ? Kaffeine film és mozgókép nézegető ? Arts /hangkezelő+codek/ ? Kino film szerkesztő (timeline alapú) ? Kftp ftp kliens ? Ktoys – gyerekjátékok pack ? Kgame -játtékok KDE alatt ? Kannel – WAP és SMS kliens ? xine video codec ? Bear – ftp kliens ? Skype- csevegő, internet telefon, videóval ? Kover (CD tartalom nyomtatás- milyen fájlok, könyvtárak vannak a CD-n. ? Wine /28 csomagot kell telepíteni a helyes működéshez a dokumentumokat is/ (2.kep)
Az azonos nevű csomagokat mind jelöljük be főleg ügyelve arra, hogy a " devel " csomagok ne maradjanak telepítetlenül, mert e nélkül a program nem tud működni. A telepítés várható időtartama 10-12 óra hálózat függően. Mivel a programok nem magyar feliratú neveikkel jelennek meg, most jól jöhet megnézni az első oldalakon,hogy példaként a Spreadsheet mit is jelent, ami nem más, mint az Excel. Jó böngészést! Cens. 2006. 12 .16. Üdv: Cens Kezdőlap↓↓ <<<<< <<<<<<< <<<< <<<<<<< <<<<<<< <<<<<<<< <<<<<<<< <<<<< a számláló indulásának dátuma:2006.január 15.
<<<<<<< Fő oldalhoz
|
K A T a K É P R E
|
Kattints
a
képre!
Csomagkezelő ; telepítéseknél használjuk ezt a KYUM helyett Magyar nyelvű menüvel Nagy különbség, hogy itt a telepítőben nem látjuk a szerverhez történő kapcsolódást és adat átvitelt.
Függőségek hozzáadása
WINE program fájlok összessége amiket telepíteni érdemes a jó működés érdekében |